بازار فولاد در شب عید متعادل می شود

برقراری تعادل در بازار شب عید فولاد

بازار فولاد در شب عید متعادل می شود

بازار فولاد در شب عید متعادل می شود

نائب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: در حال حاضر علاوه بر اینکه روند عرضه ها بهتر شده, قیمت های واقعی نیز بر معاملات حاکم شده و دیگر خبری از تقاضاهای کاذب در محصولات فولادی نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی در حالی به اسفندماه و روزهای پایان سال نزدیک می شود که به گفته کارشناسان و صاحب نظران این حوزه, شرایط عرضه و تقاضا در بازار به ثبات و آرامش لازم رسیده و روند معاملات محصولات فولادی در بورس کالا نیز متعادل گزارش می شود. موضوع حائز اهمیت, بهبود اوضاع تامین مواد اولیه صنایع پایین دست و مصرف کنندگان است که همین بخش طی ماه های گذشته به دلیل نوسانات ارزی با مشکلات عدیده روبه رو بودند.

در همین رابطه, نائب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی با بیان اینکه روند عرضه و تقاضای محصولات فولادی در بورس تعدیل شده و بازار به تعادل رسیده است گفت: در حالی که بعضا عنوان می شود مشکل اصلی بازار فولاد در ماه های گذشته ناشی از عرضه کم محصول بود, اما معضل اصلی قیمت گذاری دستوری محصولات فولادی بود که همین موضوع به سرمنشا مشکلات در بازار تبدیل شد.

بهادر احرامیان افزود: قیمت گذاری دستوری موجب شده بود سطح قیمت محصولات و مقاطع فولادی و قیمت ورق پایین تر از نرخ های واقعی باشد و همین امر عامل اصلی رشد تقاضا بود, اما در حال حاضر علاوه بر اینکه روند عرضه ها بهتر شده, قیمت های واقعی نیز بر معاملات حاکم شده و دیگر خبری از تقاضاهای کاذب نیست. به عبارت بهتر تقاضای بالایی که در ماه های نوسانات ارزی در بازار ورق شکل گرفته بود, ناشی از میل به سرمایه گذاری در بازار فولاد بود و ربطی به مصرف کننده ها نداشت.

احرامیان با تاکید مجدد بر اینکه در ماه های گذشته عرضه ها در بازار کم نشده بود, گفت: مشکل بازار طی ماه های اخیر سنگین تر شدن کفه تقاضا بود که تعادل را در بازار بر هم زد. اما در شرایط فعلی, شاهد برقراری شرایط عادی در معاملات بورس کالا هستیم به طوری که هر میزان دخالت در بازارها و نظام عرضه و تقاضا کمتر باشد, فروشندگان ورق اعم از تولیدکننده و مصرف کننده نیز اوضاع بهتری را از همه جهات تجربه می کنند.

نائب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: طی ماه های گذشته از بورس به عنوان ابزاری برای تنظیم بازار استفاده شد در شرایطی که باید سعی کنیم بورس کالا به عنوان فضایی برای مبادلات کالا که مبتنی بر عرضه و تقاضاست, تقویت شود.

احرامیان با بیان اینکه طی چند سال اخیر, صنعت فولاد با افزایش تولید رو به رو بوده, گفت: طی روند سه سال گذشته به دلیل فراوانی در تولید و عرضه, محصولات فولادی در ایران از ارزان ترین قیمت ها در دنیا به شمار می رود و به دلیل همین حجم عرضه و فراوانی تولید, نیازی به مداخله و کنترل بازار توسط دولت نداریم. چراکه در ایران صنعت فولاد به شدت ارتقا یافته و بالاترین نسبت صادرات به تولید را داریم. از این رو با اطمینان خاطر می توانیم بازار را به دست نیروهای عرضه و تقاضا در بورس بسپاریم و می توان گفت بازار با همین روند می تواند آرامش و ثبات خود را حفظ کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشکلی در رابطه با معاملات بورس نداریم و فشاری که طی ماه های اخیر به بازار آمد, معکوس شده و کم کم قیمت ها نیز به محدوده واقعی خود نزدیک شده اند البته با این حال هنوز با قیمت های جهانی فاصله داریم. بطوریکه حتی طی بازه ای قیمت محصولات فولادی از نرخ جهانی قراضه نیز پایین تر آمده بود که این روند طی هفته های اخیر قدری جبران شده است.

 

قیمت گذاری به نفع هیچ کس نیست

رضا شهرستانی دیگر عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز با اشاره به اینکه هیچ یک از فعالان واقعی بازار فولاد با دستکاری و ایست اجباری قیمت ها موافق نیستند به خبرنگار تسنیم گفت: از اصلی ترین مشکلات بازار فولادی طی ماه های گذشته, اعمال قیمت های دستوری در بازار بود به طوری که این عامل به تولید تقاضای چند برابری نسبت به میزان عرضه ها در بازار منجر شد.

شهرستانی همچنین دلیل رشد اخیر قیمت ها در بازار فولاد را تحت تاثیر نوسانات قیمت های جهانی و نیز افزایش فاصله ارزش پول ملی نسبت به نرخ ارز دانست و گفت: در کنار این دو عامل, در سطح منطقه نیز تحولات سیاسی به ویژه در منطقه موصل و سرکوب داعش می تواند در رشد قیمت ها اثرگذار باشد. چراکه نیاز به بازسازی مناطقی که مورد حمله قرار گرفته بودند, تقاضای فولاد و مقاطع فولادی را در منطقه تحت تاثیر قرار می دهد و این امر می تواند قیمت ها را دستخوش نوساناتی کند. با این حال در فرآیند عرضه و تقاضای بازار داخلی شرایط به طور کلی به ثبات و آرامش نسبی رسیده است.

این عضو انجمن فولاد با تاکید بر اینکه باید اجازه دهیم بورس محلی باشد که عرضه و تقاضای واقعی یکدیگر را پیدا کنند, گفت: با اقدامات اخیری که در بورس کالا به اجرا در آمد, قیمت ها واقعی تر شده و تقاضاهای کاذب حذف شده و در نهایت این مصرف کننده واقعی است که راحت تر می تواند به مواد اولیه موردنیاز خود دست یابد.

شهرستانی افزود: در مجموع بازار به تعادل در عرضه و تقاضا رسیده و صنایع بالادست و پایین دست نیز مشکلی در فروش و تامین کالا ندارند و رانتی که در نتیجه سرکوب قیمت ها در بازار ایجاد شده بود, در حال حاضر مرتفع شده و بازار فولاد در شب عید به آرامش رسیده است. این در حالی بود که شرایط گذشته در تعیین دستوری قیمت ها نه تنها فولادسازان را با زیان مواجه می ساخت, بلکه مشکلاتی را نیز در امر صادرات محصولات که حیات صنعت فولاد محسوب می شود, ایجاد کرده بود که امیدواریم دیگر شاهد اعمال سیاست قیمت گذاری دستوری که به نفع هیچ یک از فعالان واقعی صنعت فولاد و سایر صنایع نیست, نباشیم.

منبع : تسنیم

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.