تحریم بی اثربه معدن و صنایع معدنی

تحریم بی اثربه معدن و صنایع معدنی

تحریم بی اثربه معدن و صنایع معدنی

تحریم بی اثربه معدن و صنایع معدنی

 

معدن و صنایع معدنی به دلیل وجود مواد اولیه در داخل, امکان صادرات به ۱۲۳ کشور و جهانی بودن قیمت محصولات, کمترین آسیب را از تحریم ها می بیند.

خداداد غریب پور در شانزدهمین همایش بزرگداشت روز معدن با اعلام این مطلب گفت: شرایط بین المللی این روند را بر ما تحمیل کرده تا به بخش معدن توجه کنیم. دولت و بانک مرکزی هم به این بخش اعتماد کرده است. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه ایمیدرو از قبل با دانشگاه ها و تشکل ها همکاری داشته اما اکنون بیشتر شده است, اظهار کرد: در تلاش هستیم از ظرفیت این دو حوزه در حوزه آموزش و پژوهش های کاربردی و سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی استفاده کنیم.

وی افزود: معدن توانمندی های بالایی در اقتصاد کشور دارد اما در بخش تکنولوژیک با محدودیت هایی روبه رو است که باید از سوی دانشکده های معدن این خلأ پر شود.غریب پور با اشاره به اینکه ایمیدرو به عنوان یک نهاد صنعتی, نیازمند دانشگاه و دانشگاه به عنوان نهاد علمی نیازمند صنعت است گفت: ایمیدرو تاکنون از ۶۰۰ پایان نامه حمایت کرده و پارسال از ۹۰ پایان نامه حمایت شد. البته در این زمینه محدودیت نداریم.

وی افزود: سوم اردیبهشت امسال با دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه های مختلف تفاهم نامه امضا شد تا از ظرفیت این دانشگاه استفاده شود و مصمم هستیم این تفاهم نامه ها به قرارداد عملی تبدیل شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه ما طی سال ها تجهیزات از خارج وارد کردیم اما سازندگان آن را وادار نکردیم دانش فنی آن را به ما آموزش دهند, گفت: حلقه مفقوده بخش معدن و صنایع معدنی, فناوری بومی است که دانشگاه می تواند خالق فناوری بومی شود.

غریب پور با اشاره به اینکه بخش معدن در بعد فرآوری و صنعت, ارزش افزوده بسیار بالایی دارد, گفت: این ارزش افزوده در مرحله فرآوری ۷/ ۰برابر و در صنعت به ۴ برابر می رسد اما پیش از آن, ماده معدنی از ۷۵ دلار به ۷۲۷ دلار می رسد. وی ادامه داد: از این رو ایجاب می کند تا با استفاده از ظرفیت های سازمان نظام مهندسی معدن و استادان دانشگاه ها برای توسعه این بخش استفاده کنیم.

غریب پور درباره برنامه جدید توسعه اکتشاف گفت: خوشبختانه ظرفیت بخش خصوصی بالاست و به تازگی, کنسرسیوم صنعتی و معدنی کشور برای اکتشاف یکصد هزار کیلومتر مربع اعلام آمادگی کرده است. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری بالایی صورت گرفته است, خاطرنشان کرد: امسال ۳ میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی را به بهره برداری می رسانیم.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.