سنگ آهن در بازی دولت کنار رفت

سنگ آهن در بازی دولت کنار رفت

سنگ آهن در بازی دولت کنار رفت

سنگ آهن در بازی دولت کنار رفت

خرداد امسال اعلام شد که صادرات سنگ آهن ایران در ماه مه ( اردیبهشت ) ۹۱/ ۱ میلیون تن ثبت شده که ۴۵ درصد نسبت به ماه قبل از آن رشد داشته و بالاترین میزان از آوریل ۲۰۱۸ تاکنون بوده است. صادرات ماه مه نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز ۶۷ درصد افزایش ثبت کرده بود.

سنگ آهن در بازی دولت کنار رفت

صادرات گندله سنگ آهن ایران در این ماه ۴۰ هزار تن ثبت شده و در آوریل سال جاری هند برای اولین بار از ایران گندله خریداری کرده است.در ماه مه همچنین چین بزرگ ترین خریدار سنگ آهن ایران بود و ۸۸/ ۱ میلیون تن خریداری کرد که ۴۳ درصد رشد ماهانه داشته است.

صادرات سنگ آهن ایران به کره جنوبی نیز ۳۰ هزار تن ثبت شد درحالی که در آوریل صادراتی نداشت.از طرفی بنا بر آمار انجمن جهانی فولاد, تولید فولاد خام ایران بین ژانویه تا آوریل سال ۲۰۱۹ معادل ۳۸/ ۸ میلیون تن ثبت شد که فقط ۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت و در جایگاه دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا قرار گرفت.

این رشد درحالی است که افزایش تولید فولاد در ایران تناسبی با وضعیت تولید و استخراج معادن سنگ آهن ندارد. همچنین میزان سرمایه گذاری نیز در این دو حوزه تناسبی با یکدیگر ندارد.حوزه معدن بخش مغفول و حلقه گمشده صنعت در کشور است که به میدان عمل بخش خصوصی تبدیل شده, اما خصولتی ها همچنان در حوزه معدن, نقش سرعت گیر این بخش را بازی می کنند.

ارزش ریال و جهش صادرات

معادن سنگ آهن ایران در شرق و شمال شرق پراکنده اند. عدم قرابت با بنادر جنوبی کشور و افزایش هزینه های حمل جاده ای در زمانی که این هزینه ها کمرشکن شده, مشکلی است که سود صادرکنندگان سنگ آهن را تحت فشار قرار داده و آنها را مجبور کرده تا تنها برای حفظ جایگاه در بازار در نقطه سربه سر یا حتی در محدوده ضرر محصول خود را به فروش برسانند.

افت ارزش ریال در یک سال اخیر را می توان مهم ترین عامل افزایش فروش صادراتی سنگ آهن عنوان کرد. اتفاقی که در اوایل دهه ۹۰ و با جهش دلار نیز اتفاق افتاد اما باوجود سود سرشار به سرمایه گذاری قابل توجه در این حوزه منجر نشد, نقطه ضعفی که دولت در مواقع لزوم همیشه بر آن انگشت می گذارد تا تاکید بخش خصوصی بر لزوم صادرات و خام فروشی برای سرمایه گذاری در این معادن را نادیده بگیرد.

ساماندهی یا دور تسلسل باطل

درست یک روز پس از اعلام خبر افزایش صادرات سنگ آهن در خردادماه, شرایط جدید صادرات آن توسط وزیر صمت به گمرک ابلاغ شد. دستورالعمل جدید که بر حصول اطمینان از برگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از تضییع حقوق دولت با استفاده از کارت های بازرگانی غیر را مورد تاکید قرار می دهد, گمرک را موظف کرده که از ۱۵ خرداد صادرات محصولات سنگ آهن فقط توسط واحد های تولیدکننده سنگ آهن, کنسانتره و گندله, آهن یا نماینده رسمی آنان و مطابق روال جاری برای محصولات فولادی پس از تایید دفتر صنایع معدنی این وزارتخانه در سامانه فرامرزی گمرک انجام شود.

در همان زمان دولت طی بخشنامه ای اعلام کرد که یزد سنگ آهن خود را از استان خارج نکرده و برای کنسانتره سازی واحدهای فولادی این استان مصرف کند, بخشنامه ای که اعتراض انجمن سنگ آهن ایران را در پی داشت و اکبریان, رئیس آن را وادار به واکنش کرد.

او از این بخشنامه به برخورد ایالتی, انحصارطلبی و دخالت مستقیم دولت بر عرضه و تقاضا یاد کرد و توضیح داد که ممکن است این بخشنامه در کوتاه مدت باعث رضایت واحدها شود اما در میان مدت و بلندمدت نتیجه خوبی به دنبال نخواهد داشت و باید از این دست سیاست ها به شدت پرهیز کرد.

بخشنامه هایی که پس از جهش صادرات سنگ آهن ممنوعیت خام فروشی را دنبال می کنند به این موضوع خلاصه نشد و اواسط مرداد معاون وزیر صمت از سهمیه بندی صادرات سنگ آهن و مشروط شدن به تامین نیاز فولادسازان داخلی و با قیمت های مصوب و ابلاغ شده خبر داد.

جعفر سرقینی طی بخشنامه ای اعلام کرد که با توجه به اولویت تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای فعال داخلی از ۱۵ مردادماه تا اطلاع ثانوی صادرات محصولات سنگ آهن (کلوخه, دانه بندی, کنسانتره و گندله) توسط ۱۷ شرکت اعلام شده (به صورت مستقیم یا غیرمستقیم) پس از عقد قراردادهای تجاری با مصرف کنندگان داخلی برابر سهمیه های اعلامی تامین نیاز کامل آنها میسر و مجاز است و مجوزهای صادراتی پس از ارسال قراردادهای تامین داخل صادر می شود.

گویا آنچه در مورد صادرات کالاهای ضروری سفره خانوار در ماه های اخیر به کرات اتفاق افتاده و به نوسان تصمیم گیری برای تعرفه گمرکی این کالاها منجر شده حالا در مورد سنگ آهن هم تکرار شده که در این میان معادن سنگ آهن و تولیدکننده های فولاد هر دو متضرر می شوند.

در تیرماه سال جاری, جلسه تعیین قیمت کنسانتره و گندله آهن با حضور شرکت های فولادی و معدنی کشور برگزار شد که افزایش قیمت آهن در بازار را به همراه داشت. دولت اما شرکت های معدنی را مجبور به فروش سنگ آهن با قیمت تعیین شده به فولادی ها کرده که تداوم این شرایط به همراه محدودیت صادرات مانند شمشیر دولبه ای است که در آینده تولید فولاد و معادن سنگ آهن را تهدید می کند.

فشار دولت به شرکت های سنگ آهن برای ارزان فروشی کنسانتره در داخل همزمان با محدود کردن صادرات به همراه مصوبه محدودیت در صادرات محصولات زنجیره فولاد به بهانه بازگشت ارز حاصل از صادرات در شرایطی که بزرگ ترین صادرکنندگان سنگ آهن شرکت های خصولتی و تحت نظارت دولت هستند, مانعی بزرگ برای بخش خصوصی در شرایط تحریم فراهم کرده است.

وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن با هدف حمایت از فولاد, ایران را در درازمدت به واردکننده سنگ آهن برای صنعت فولاد تبدیل می کند. بخش خصوصی معتقد است کند شدن توسعه استخراج سنگ آهن در کشور با اهرم فشار به معادن سنگ آهن بزرگ و کوچک, تامین خوراک کارخانه های فولاد در افق ۱۴۰۴ را با مشکل جدی روبه رو خواهد کرد, البته این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که خود آنها این بهانه را با عملکرد نامطلوب خود در سال های ۹۰ و ۹۱ و عدم سرمایه گذاری کافی ارزهای ناشی از جهش صادراتی سنگ آهن به دست دولت داده اند.

اجبار جواب نمی دهد

جداول و آمار ارائه شده گمرک نشان می دهد که سال گذشته ۸۴۱ میلیون دلار سنگ و کنسانتره آهن از ایران صادرشده که ۸۰۰ میلیون دلار از این رقم توسط چین خریداری شده است.در سال ۹۷ مجموع صادرات بخش معدنی و صنایع معدنی به بیش از ۹ میلیارد دلار می رسد که به ازای هر تن صادرات فقط ۱۶۰ دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشته است.

درست است که خام فروشی رویه مطلوبی نیست و ارزآوری آن هم نسبت به تولیدات باکیفیت کمتر است اما اجبار بخش خصوصی که نه تنها سال ها از حمایت دولت بی بهره بوده و سنگینی سایه معادن خصولتی را نیز تحمل کرده و با دلار ناشی از خام فروشی, معادن بزرگی مثل گل گهر را آجر به آجر توسعه داده , در شرایط فعلی که سرمایه گذاری هم برای حمایتشان وجود ندارد, نمی تواند راهگشا باشد.

عدم توسعه صنایع واسط و تبدیلی معادن سنگ آهن تا کارخانه های فولاد و مشکلاتی که بر سر راه تولید و عرضه شمش فولاد وجود دارد, حلقه مفقوده ای است که با بخشنامه و برنامه های عجولانه به سرانجام مطلوبی نمی رسد.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.