صادرات فولاد در حال سقوط

صادرات فولاد در حال سقوط

صادرات فولاد در حال سقوط

صادرات فولاد در حال سقوط

به دلیل صادرات بی رویه مواد اولیه موردنیاز صنایع فولادی همانند گندله, هزینه تامین این مواد برای ذوب آهن بسیار بالا تمام می شود.

نعمت اله محسنی معاون بازرگانی شرکت ذوب آهن اصفهان ضمن بیان این مطلب گفت: مصرف گندله در ذوب آهن افزایش داشته که مهم ترین دلیل ان فرایند جدید است که در ذوب آهن تعریف شده است.

وی ادامه داد: عقیده داریم که باید مصرف گندله کمتر شود اما, به دلیل کمبود مواد اولیه آهن دار مناسب, یکی از اجبارهایی که امیدوارم با تامین سنگ آهن با عیار خوب رفع شود,مصرف گندله است.

محسنی با اعلام این موضوع که با تامین سنگ آهن با دانه بندی مناسب و درشت دانه و عیار خوب می توانیم مصرف گندله را کاهش دهیم افزود: به دلیل اینکه ذوب آهن متناسب با برنامه ریزی که انجام داده برنامه افزایش تولید تا مرز 3 میلیون تن در سال جاری را دنبال می کند, نهایتا گندله را جزو برنامه تولید داریم البته ازنظر اقتصادی چندان مصرف آن به نفع ذوب آهن نیست.

وی تصریح کرد: تقریبا امروز حدود ۳میلیون تن زغال سنگ تولید می شود و حدود یک میلیون و ۵۰۰هزار تن کنستانتره, که این میزان کنستانتره بسیار کم است که این مهم به دلیل صادرات بیش ازاندازه آن باشد.

معاون بازرگانی شرکت ذوب آهن با اشاره به نیاز صنعت فولاد کشور به کنستانتره گفت: مطابق آخرین اظهارنظری که معاون اول رئیس جمهور داشتند صادرات کنستانتره منوط به تامین مواد اولیه موردنیاز فولاد است و این مهم به وزیر صمت نیز ابلاغ شده است.

وی افزود: امیدواریم وزارت صمت نیز برنامه ریزی مناسبی انجام دهد تا به جای صادرات مواد اولیه با کمک به تولید محصول نهایی, ارزش افزوده و اشتغال در چرخه فولاد کامل شود.

محسنی خاطرنشان کرد: روند رو به رشد صادرات ذوب آهن دو ماه گذشته ادامه پیداکرده و در ماه گذشته نیز ذوب آهن رکورد تاریخی در صادرات زد و حدود ۱۲۱هزار تن محصول فولادی از کشور صادر شد.

وی تکرار حجم صادراتی محصولات فولادی را منوط به تامین مواد اولیه موردنیاز صنایع فولاد کشور دانست و افزود: بحث تامین نیاز ارزی صنعت زغال سنگ برای تامین و تجهیز معادن و خود صنعت زغال سنگ بسیار مهم و ضروری است که با رفع این دغدغه شاید بتوان از صادرات بیش ازاندازه مواد اولیه جلوگیری کرد.

با افزایش تولید و فروش محصولات خاص و ویژه و روند رو به رشد دریافت سفارش ها ریل به عنوان یک کالای با ارزش افزوده بالا و محصولات ویژه ازجمله گریدهای بزرگ ۶۰ و ۸۰ با آلیاژهای خاص و البته به شرط فروش باقیمت مناسب, شرایط بهتری برای سهامداران رقم بخورد.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.