فولاد در دریای پرتلاطم

فولاد در دریای پرتلاطم

فولاد در دریای پرتلاطم

فولاد در دریای پرتلاطم

به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی میزان صادرات محصولات فولادی در این مدت ۲۰ درصد افزایش یافته و به ۷۵۸ هزار تن رسیده است. رقم مدت مشابه سال گذشته, ۶۳۳ هزار تن بوده است.

البته طی این مدت یک میلیون و ۴۲۵ هزار تن شمش فولاد (بیلت, بلوم و اسلب) صادر شده که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و ۸۵۴ هزار تن), ۲۳ درصد کاهش نشان می دهد که این موضوع مبین این حقیقت است که سیاست های محدود کننده دولت برای جلوگیری از صادرات مواد اولیه جواب داده, اما محصولات نهایی با بهبود مواجه شده است. در سال ۹۷ میزان صادرات شمش فولادی در مقایسه با سال قبل از آن ۳۰ درصد کاهش یافته بود که دلیل اصلی این اتفاق نیز سخت گیری هایی بود که برای کاهش صادرات مواد اولیه شد, بنابراین به نظر می رسد کاهش صادرات مواد اولیه با همان شدت و نسبت و با همان رشد منفی ادامه دارد.

سال گذشته همچنین صادرات محصولات فولادی ۸۴ درصد رشد کرده بود و در سه ماه اول امسال این رشد فعلا ۲۰ درصد است. رشد صادرات این معنا را در ذهن متبادر می کند که تحریم هایی که برای صادرات فولاد توسط آمریکا آغاز شده است تاثیر چندانی روی صادرات ما ندارد و همان گونه که پیش بینی می شد صادرکنندگان توانسته اند راه های صادراتی محصولات فولادی و بازارهای آن را تقویت کنند. البته در بین محصولات فولادی هم تفاوت هایی وجود دارد.

به عنوان مثال در سه ماهه اول سال ۹۸ میزان صادرات تیرآهن ۲۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش یافته است, ولی میلگرد شاخه ۶۴ درصد و میلگرد کلاف ۶۵درصد رشد صادرات را تجربه کرده اند. این میزان رشد برای نبشی و ناودانی ۵۵درصد اعلام شده اما ورق گرم زیر ۳ میلی متر و بالای ۳ میلی متر به ترتیب ۴۳درصد و ۴۸درصد کاهش صادرات داشته اند. ورق سرد نیز ۲۸۸درصد رشد را تجربه کرده است. بنابراین گزارش بیلت و بلوم ۱۴درصد و اسلب ۳۵درصد کاهش صادرات را در این مدت از سر گذرانده اند, اما آهن اسفنجی ۲۶درصد افزایش صادرات داشته است.

نکته حائز اهمیت آنکه واردات تقریبا تمام مقاطع و محصولات میانی به جز میلگرد شاخه و ورق گرم بالای ۳ میلی متر با افت روبه رو شده است و این موضوع نشان می دهد تولیدات داخلی به خوبی پاسخگوی نیاز داخل هست و از طرفی مواد اولیه و فولاد میانی به خوبی در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است. خبر دوم اما رشد تولید محصولات و شمش فولادی در همین دوره مورد بررسی است. انجمن تولیدکنندگان در این ارتباط با انتشار آمارهای تولید شمش و محصولات فولادی میزان رشد تولید در این دو گروه را به ترتیب ۵ درصد و ۱۶ درصد اعلام کرده است.

براساس این گزارش از ابتدای فروردین تا پایان خرداد امسال, ۵ میلیون و ۲۷۱ هزار تن انواع محصولات فولادی (تیرآهن, میلگرد, نبشی, ناودانی, انواع ورق و …) تولید شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته, ۴ میلیون و ۵۵۹ هزار تن بود. میزان تولید آهن اسفنجی طی ۳ ماه نخست امسال ۷ میلیون و ۲۷۲ هزار تن بود که نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته (۶ میلیون و ۵۸۳ هزار تن), ۱۰ درصد رشد نشان می دهد.

افزایش ۲۰ درصدی صادرات محصولات فولادی

میزان صادرات محصولات فولادی طی ۳ماهه نخست امسال با ۲۰ درصد افزایش به ۷۵۸ هزار تن رسید. رقم مدت مشابه سال گذشته, ۶۳۳ هزار تن بود. همچنین طی ۳ ماهه نخست امسال, یک میلیون و ۴۲۵ هزار تن شمش فولاد (بیلت, بلوم و اسلب) صادر شد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و ۸۵۴ هزار تن), ۲۳ درصد کاهش نشان می دهد. کاهش واردات محصولات و شمش افزون بر این, طی ۳ ماه نخست امسال ۹۵ هزار تن انواع محصولات فولادی و یک هزار تن شمش فولادی وارد شد که نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته (۲۹۳ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۶ هزار تن شمش فولادی), به ترتیب ۶۸ و ۸۳ درصد کاهش یافت.

تحلیلگران معتقدند این خبر خوبی برای صنعت فولاد کشور است. اولا نشان می دهد امید به مصرف و صادرات افزایش یافته و نگرانی هایی که پیش از این در مورد تولید فولاد و حتی ورشکستگی شرکت های فولادی به دلیل تحریم یا پایین آمدن مصرف داخلی ایجاد شده بودند برطرف شده اند. ثانیا ظرفیت هایی که در زنجیره تولید با رشد تولید و صادرات ایجاد می شوند می توانند شرایط بهتری را برای تولیدکنندگان رقم بزنند؛ به عنوان مثال در حوزه سنگ آهن. نکته سوم اینکه حوزه فولاد توانسته از نگرانی های تحریمی خود عبور کند. چند ماه پیش این نگرانی وجود داشت که تحریم های جدید چه اثراتی را بر این صنعت بر جا خواهد گذاشت.

البته به زودی تیر تحریم به سنگ خواهد خورد و شرایط به حالت عادی برمی گردد, زیرا بازارهایی که ما فولاد خود را به آنها صادر می کنیم بازارهای نسبتا تحریم ناپذیری هستند, بنابراین برای صادرکنندگان ما مشکلات خاصی پیش نمی آید. بیشتر مشکلات از ناحیه حمل ونقل یا بیمه ها بود که البته برخی آمارهای غیررسمی نشان می دهد این مشکلات درحال کاهش یافتن هستند. خبر سوم اما ثبات بازار داخلی فولاد در مدت اخیر و توقف میل کاهشی قیمت ها است. حتی دو روز گذشته جرقه هایی از رشد قیمت نیز دیده شد که نشان دادند افت بهمن وار در بازار فولاد نسبتا متوقف شده است.

این در شرایطی است که قیمت ها در تیر ماه به یک کف قابل تامل رسیده بودند و بعد از بازگشت به کانال ۴ هزار تومان بار دیگر شرایط کاهشی بر این بازار در مرداد ماه حاکم شد و اکنون روند کاهشی بار دیگر متوقف شده یا از سرعت آن کاسته شده است. به این ترتیب باید گفت بعد از اخبار بهبود تولید و بهبود صادرات بهبود قیمت های داخلی سومین خبر نویدبخش در حوزه فولاد کشور محسوب می شود که نشان می دهد فولاد از گردنه های پراسترس چند ماه گذشته به سلامت عبور کرده است.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.