فولاد مبارکه در حال تولید محصولات نوردیده سخت و نیمه سخت

فولاد مبارکه در حال تولید محصولات نوردیده سخت و نیمه سخت

فولاد مبارکه در حال تولید محصولات نوردیده سخت و نیمه سخت

فولاد مبارکه در حال تولید محصولات نوردیده سخت و نیمه سخت

کارشناس واحد متالورژی و روش های تولید فولاد مبارکه از تولید محصولات سرد نوردیده سخت و نیمه سخت(HARD, 1/2HARD, 1/4HARD, 1/8 HARD) مورد درخواست شرکت های خودروسازی کشور در شرکت فولاد مبارکه خبر داد.

علی رضا ناصری در این خصوص گفت: به منظور بی نیازی هرچه بیشتر از واردات ورق های خاص, واحد متالورژی و روش های تولید با اتکا به دانش فنی و تکنولوژی موجود در فولاد مبارکه, طراحی محصولات خاص موردنیاز صنایع داخلی کشور را در دستور کار خود قرار داده تا صنایع داخلی از واردات این قبیل محصولات بی نیاز باشند و از خروج ارز نیز جلوگیری شود.

وی با تاکید بر این که تولید فولاد سخت و نیمه سخت همواره از درخواست های قطعه سازان صنایع خودروسازی بوده است, گفت: به همین منظور دست یابی به دانش فنی, طراحی و تولید این محصولات در فولاد مبارکه هدف گذاری شد.

ناصری با بیان این که فولادهای نوار باریک در دو حالت عملیات حرارت پذیر و معمولی قابل تولیدند, ادامه داد: این فولادها می توانند پس از تولید نهایی در کارخانه فولادسازی و یا به صورت محصول نیمه آماده در اختیار مشتریان قرار گیرد.

وی افزود: بسته به میزان عناصر آلیاژی و کاربرد مدنظر, می توان بر روی این محصولات انواع مختلفی از عملیات های حرارتی و مکانیکی انجام داد, ازاین رو فولادهای نوار باریک معمولا به صورت آنیل شده و یا آنیل و اسکین پاس شده, نورد سرد شده و یا عملیات حرارتی شده به بازار عرضه می شوند.

کارشناس واحد متالورژی و روش های تولید فولاد مبارکه با اشاره به این که فولادهای نوار باریک در صنایع مختلفی نظیر صنایع خودروسازی, صنایع الکتریکی و تولید برخی فولادهای ابزار, نظیر تیغه اره مورد استفاده قرار می گیرند, افزود: این نوع فولادها با دو استاندارد EN10139 و EN10132 تولید می شوند. ضمن این که عملیات نواربری آن ها نیز می تواند به صورت مجزا در کارخانه مشتری یا کارخانه فولادساز انجام گیرد.

وی گفت: اخیرا با توجه به شرایط به وجود آمده در بازار فولاد کشور, تقاضاهای مختلفی از طرف صنعت خودروسازی برای شرکت فولاد مبارکه ارسال شده است که بر همین اساس, این شرکت برای تولید این نوع گریدها اقدام کرد.

ناصری در تشریح ساختار این نوع فولادها تصریح کرد: در این روش, محصول نورد سرد شده, پس از انجام فرایند آنیلی, مجددا در معرض نورد سرد قرار می گیرد. در این مرحله, میزان کاهش ضخامت به میزان و استحکام موردنیاز بستگی دارد. پس از این مرحله, فرایندهای نهایی نظیر موج گیری, کنترل کیفی و نواربری نیز بر روی محصول انجام می شود.

وی گفت: آزمایش های انجام شده و نتایج به دست آمده از موفقیت آمیز بودن تولید آزمایشی این نوع محصول حکایت دارد.

کارشناس واحد متالورژی در پایان از همکاری نواحی تولیدی, دفتر فنی نورد, واحد برنامه ریزی نورد سرد, مدیریت فروش و بازاریابی, مدیریت آزمایشگاه ها و به ویژه کارکنان واحد تمپرمیل تشکر و قدردانی کرد.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.