قیمت آهن در بورس کالا و بازار آهن کاهش یافت

قیمت آهن در بورس کالا و بازار آهن کاهش یافت

قیمت آهن در بورس کالا و بازار آهن کاهش یافت

قیمت آهن در بورس کالا و بازار آهن کاهش یافت

پس از پایان ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید فطر و همین طور همزمان با انتشار خبرهایی درباره سفر نخست وزیر ژاپن به ایران, بازارهای مختلف از جمله بازار فولاد دست به عصاتر از قبل به حرکت خود ادامه دادند. این در حالی است که خبر تحریم پتروشیمی ها اثر عکس روی بازار دلار گذاشت و بازار را با کاهش قیمت مواجه کرد که در نتیجه آن قیمت فولاد هم به همان نسبت با کاهش مواجه شد, این در حالی است که انتظار می رفت با پایان یافتن تعطیلات و در روزهای پایانی خرداد بازار وارد یک فاز خرید شده و با افزایش قیمت روبه رو شود اما به دلایلی که اشاره شد این اتفاق در عمل رخ نداد و بازار فولاد و مقاطع با افت قیمت نیز همراه شدند. در این باره بازار در انتظار یک محرک سیاسی یا تغییرات قیمت دلار یا تحریک تقاضا است که تغییرات متناسبی را با هر یک از این عوامل تجربه کند.

بازار فولاد در واقع با شروع هفته کاری دستخوش تغییرات مثبتی که از آن انتظار می رفت نشد و در مداری عکس عمل کرد, در این باره همچنان نبود تقاضای واقعی در طول ۳ ماه گذشته یکی از مهم ترین دلایل عدم تحرک مثبت در بازار فولاد است, از سوی دیگر برخی محدودیت های صادراتی از سوی دولت باعث انباشت کالا در انبارهای بخش خصوصی در بخش اقلام فولادی شده و باعث به وجود آمدن بن بست در این فضا شده است. از طرف دیگر به عقیده فعالان بازار, وزارت صمت به دلیل تاکید و پافشاری بر افزایش نیافتن قیمت کالاهای فولادی به صورت دستوری, عرضه ها در بورس کالا را تحریک می کند و با این ابزار تلاش می کند بازار را در کنترل خود درآورد که این روند باعث آسیب به روند کشف قیمت واقعی در بازار می شود.

در این ارتباط یکی از فعالان بازار فولاد گفت: بازار فولاد پس از طی ۴۸ ساعت از شروع روزهای کاری با روند کاهشی در قیمت دلار و بالطبع روند کاهشی در قیمت روبه رو شده که این موضوع انگیزه خرید و فروش در این بازار را کاهش داده است, اما در قدم بعد به صورت یکباره و دستوری می بینیم که عرضه کالاهای فولادی در بورس کالا سرعت می گیرد, اگر حتی مقدار عرضه ها کمتر بود شاید رقابتی در بورس کالا به وجود می آمد, اما چنین اتفاقی رخ نداد و بازار طی روز گذشته با افت قیمت قابل توجهی مواجه شد.

فعالان بازار فولاد بر این باورند که عرضه های با تناژ بالا در برهه هایی که بازار کشش و پذیرش ندارد و منجر به سقوط قیمت می شود, به همان نسبت عرضه های کم جان و بی رمق برای بازار آهن آسیب زاست و سبب توزیع رانت هایی در این فضا می شود, به طوری که طی روز گذشته در عرضه های بورس کالا مشاهده شد که شمش و محصول پایانی میلگرد تنها به میزان ۳۰ تومان در هر کیلو با یکدیگر تفاوت قیمتی داشتند که این موضوع به عنوان یک معضل برای این بازار باید شناسایی شود و مورد بحث و بررسی قرار بگیرد که به چه دلیل محصول پایانی میلگرد با ماده اولیه شمش فاصله قیمتی منطقی را حفظ نکرده و به نوعی قیمت این دو محصول در بورس کالا با یکدیگر به نوعی برابر و یکی شده است.

یکی دیگر از فعالان بازار فولاد گفت: عرضه های کافی و به موقع در بورس کالا که باید به فضایی برای رقابت تبدیل شود, اگر بهنگام و در زمان صحیح صورت نگیرد باعث توزیع رانت می شود, چرا که قیمت ها یا در یک فرآیند تعادلی مسیر خود را پیدا نمی کنند یا با افزایش یا کاهش بی رویه قیمت در این بازار مواجه می شویم در نتیجه در چنین زمان هایی نباید اجازه دهیم که بازار فولاد به روند یکباره سقوط و صعود عادت کند.

روز گذشته به میزان ۱۳ هزار تن میلگرد فولاد خراسان و ۲۷ هزار تن تیرآهن ذوب آهن اصفهان عرضه شد که بررسی ها از روی آرشیو جدول عرضه های بورس کالا نشان می دهد در مقایسه با آخرین عرضه در روزهای ۷ و ۸ خرداد قیمت هر کدام از این دو محصول از این کارخانه به میزان ۲۵۰ تومان به صورت میانگین با کاهش مواجه شده, در این میان اگر مقدار عرضه در بورس کالا کمتر بود با رقم کمتری از کاهش قیمت ها در بورس کالا مواجه می شدیم.
سوالی که در این باره مطرح می شود آن است که آیا قیمت های پایانی ثبت شده در بورس کالا برای کارخانه های تولیدی مقرون به صرفه است؟ آیا کارخانه های ذوب آهن و نیشابور برای موعد تحویل اجناسشان در تاریخ تیرماه موظف به عرضه کالا نیستند؟ آیا در موعد عرضه هایشان, این کارخانه ها مجددا خریداری برای کالای خود در بورس کالا خواهند داشت یا مجبور به معامله کالاهای خود با قیمت پایین تر هستند؟

در این میان باید روشن شود که روند کنونی که بازار در حال طی کردن آن است, روند رکودی است که خریدار را هم از رینگ بورس کالا دور خواهد کرد و از طرفی به دلیل اینکه کارخانه هم نیاز به نقدینگی دارد چنین روندی فضای معاملات را وارد یک فاز رکودی شدید خواهد کرد, در این باره اگر در حال حاضر چاره ای برای این وضعیت اندیشیده نشود فضای تعادلی در این بازار به هم می خورد, همان طور که سیگنال هایی به نشانه به هم خوردن این تعادل طی روز گذشته در تابلوی عرضه بورس کالا دیده شد.

در برهه کنونی معیار غالب در بازار جلوگیری از افزایش قیمت است و همین حربه است که باعث آسیب دیدن بخش فولاد می شود, بازار فولاد با نبود خریدار مواجه است, قیمت مصنوعات فولادی طی روز گذشته در بازار آزاد به میزان ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان کاهش داشته است و دلیل این کاهش قیمت ها هم روانی است, به طوری که با توجه به اینکه در معاملات روز گذشته بورس کالا, کالای میلگرد در میان عرضه های ذوب آهن وجود نداشت ولی قیمت میلگرد این برند در بازار آزاد با افت ۱۵۰ تومانی مواجه شد.

در واقع به دلیل پیام و سیگنال های مخابره شده از معامله میلگرد نیشابور در بورس کالا بود که جهت کاهشی به بازار بقیه کالاها هم منتقل شد ولی آیا این کاهش ادامه دار خواهد بود؟ باید منتظر ماند و روند مبادلات این محصولات را در بورس و بازار برای روزهای آتی به دقت رصد کرد. تبدیل شمش به تیرآهن در حالت عادی و در کمترین حالت به میزان ۳۰۰ تومان در هر کیلو تفاوت دارد ولی در عرضه های روز گذشته مشاهده شد که قیمت شمش و تیرآهن به اندازه ۳۰ تومان در هر کیلو تفاوت داشت, آیا چنین روند قیمتی غیرمنطقی می تواند از تعادل در بازار مواد اولیه و محصول نهایی حکایت داشته باشد؟ در این باره بنا به دلایل و مسائل دستوری عرضه در بورس کالا, بازار روند منطقی خود را گم می کند.

فعالان بازار در توضیح وضعیت کنونی بازار آهن معتقدند در چنین شرایطی اگر قرار بر این بود که عرضه ای صورت بگیرد بهتر بود که مواد اولیه شمش عرضه شود و عرضه محصولات پایانی به موعد دیگری موکول شود, چراکه حفظ روند تعادلی در وضعیت کنونی بازار از هرچیزی مهم تر است, نه اینکه در روزهایی که قیمت ها در اوج قرار دارند عرضه را متوقف کرده و در روزهای رکودی دست به عرضه های زیاد بزنیم.

نکته دیگری که روز گذشته در عرضه های بورس کالا مشاهده شد این بود که در دو عرضه مشابه ذوب آهن (تیرآهن ۱۴ تا ۱۸) که نوع قرارداد مشابه سلف را هم داشتند قیمت پایانی میانگین موزون یکی از این عرضه ها ۳ هزار و ۹۵۰ و قیمت پایانی محصول دیگر ۳ هزار و ۸۸۰ تومان بود که به میزان ۷۰ تومان اختلاف داشتند, در این باره به نظر می رسد عدم آگاهی عرضه کننده و توقفی که از سمت عرضه و در میانه عرضه این محصول صورت گرفته, باعث ثبت دو قیمت متفاوت برای یک کالای مشابه شده است.

چراکه در ابتدا قرار بود به میزان ۱۱ هزار تن عرضه تیرآهن ذوب آهن صورت گیرد در صورتی که در همان لحظه به اندازه ۱۲ هزار تن هم تقاضا در رینگ بورس کالا وجود داشت ولی زمانی که عرضه ها (از سوی عرضه کننده) با ترمز مواجه شد, از سوی بورس کالا اجبار به افزایش عرضه به میزان ۷ هزار تن صورت گرفت که به همان نسبت خریداران به عدم رقابتی شدن قیمت این محصول پی بردند و قیمت پایه تنها با ۱۰ تومان افزایش ثبت شد.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.